| Processor manufacturer: | AMD |
| Compatible processor series: | AMD Ryzen™ 7000 Series |
| Processor socket: | Socket sTR5 |
| Supported processor sockets: | Socket sTR5 |
| On-board graphics card: | No |
| Motherboard form factor: | EATX |
| Component for: | PC |
| Motherboard chipset family: | AMD |
| Motherboard chipset: | AMD TRX50 |
| Memory slots type: | DIMM |
| Supported memory types: | DDR5-SDRAM |
| Supported memory module capacities: | 64GB, 24GB, 96GB, 32GB, 16GB, 48GB |
| Maximum internal memory: | 1 TB |
| Number of memory slots: | 4 |
| Memory channels: | Quad-channel |
| ECC: | Yes |
| Storage temperature (T-T): | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Depth: | 277 mm |
| Width: | 305 mm |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wake-on-LAN ready: | Yes |
| Number of chassis fan connectors: | 3 |
| TPM connector: | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors: | 1 |
| USB 2.0 connectors: | 2 |
| ATX Power connector (24-pin): | Yes |
| Number of COM connectors: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Number of SATA connectors: | 4 |
| Clear CMOS button: | Yes |
| BIOS type: | UEFI AMI |
| Supported storage drive interfaces: | Blazing M.2 (PCIe Gen5 x4), Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4) |
| Line-out: | Yes |
| Number of microphone inputs: | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| SPDIF optical output: | Y |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 (3.1 Gen 2x2) Type-C ports : | 1 |
| Number of antenna connectors: | 2 |
| Number of M.2 (M) slots: | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots: | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots: | 3 |