Samsung UE65U8072FU 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung UE65U8072FU 165.1 cm (65
  • Наличност: доставка 7 до 10 дни
  • Модел: TVASA1LCD0736
  • Тегло: 19.80kg
  • SKU: TVASA1LCD0736
ГПР /%/
EAN: 8806097067627
MPN: UE65U8072FUXXH
Technical Specifications
Bezel type3 Bezel-less
Stand typeLegs stand
Introduction year2025
Panel mounting interface200 x 200
VESA mountingYes
Product colourBlack
Energy consumption (HDR) per 1000 hours161 kWh
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours109 kWh
Energy efficiency class (HDR)G
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (typical)109 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modeYes
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220-240 V
Works with the Google AssistantYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Voice guideYes
Auto power offYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages28
Weight (without stand)14.2 kg
Stand depth22.2 cm
Stand width100.5 cm
Width (without stand)1444.1 mm
Depth (without stand)76.8 mm
Height (without stand)831.2 mm
Depth (with stand)222 mm
Width (with stand)1444.1 mm
Height (with stand)882.2 mm
Weight (with stand)14.5 kg
Bluetooth version5.3
Ethernet LANYes
BluetoothYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Web browserYes
Wi-FiYes
Backlight dimming technologyUHD Dimming
TV key supportYes
SmartThings app supportYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
4K Ultra HD upscalingYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
Game modeYes
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer
Picture processing technologyCrystal Processor 4K
Package depth142 mm
Package width1578 mm
Package height930 mm
Package weight21 kg
Remote control typeTM2240A
Cables includedAC
Desktop standYes
Remote control includedYes
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Native refresh rate60 Hz
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Screen shapeFlat
Display diagonal (metric)163 cm
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
Audio pre-selection descriptorYes
Adaptive soundYes
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Number of speakers2
RMS rated power20 W