Samsung U8000F UE50U8072FUXXH TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung U8000F UE50U8072FUXXH TV 127 cm (50
  • Наличност: Изчерпан
  • Модел: TVASA1LCD0776
  • Тегло: 12.00kg
  • SKU: TVASA1LCD0776
ГПР /%/
EAN: 8806097067672
MPN: UE50U8072FUXXH
Technical Specifications
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Bezel type3 Bezel-less
Introduction year2025
Panel mounting interface200 x 200
VESA mountingYes
Product colourBlack
Slim fit wall mount supportYes
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (HDR)G
Energy saving modeYes
Power consumption (max)120 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours112 kWh
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours69 kWh
Power consumption (typical)69 W
Energy efficiency scaleA to G
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Works with Samsung BixbyYes
Number of OSD languages27
Control typeRemote
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Auto power offYes
Voice guideYes
On Screen Display (OSD)Yes
On Screen Display (OSD) languagesMulti
Depth (without stand)76.4 mm
Width (without stand)1110.8 mm
Height (without stand)643.8 mm
Weight (with stand)8.6 kg
Stand width74.7 cm
Weight (without stand)8.3 kg
Stand depth19.9 cm
Width (with stand)1110.8 mm
Depth (with stand)199 mm
Height (with stand)695.1 mm
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LANYes
Bluetooth version5.3
Web browserYes
Wi-FiYes
BluetoothYes
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Eco sensorYes
SmartThings app supportYes
TV key supportYes
AI UpscaleYes
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer
Picture processing technologySamsung Mega Contrast
DVD playerNo
Plug and PlayYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Backlight dimming technologyUHD Dimming
Package width1228 mm
Package depth127 mm
Package height743 mm
Package weight12 kg
Remote control includedYes
Cables includedAC
Remote control typeTM2240A
Display diagonal (metric)125 cm
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyLED
Supported video modes2160p
Native refresh rate50 Hz
Automatic brightness controlYes
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Audio pre-selection descriptorYes
Adaptive soundYes
Object Tracking Sound+ (OTS+)Yes
RMS rated power20 W