Samsung Q7F QE75Q7F2AU 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung Q7F QE75Q7F2AU 190.5 cm (75
  • Наличност: Изчерпан
  • Модел: TVASA1LCD0775
  • Тегло: 33.00kg
  • SKU: TVASA1LCD0775
ГПР /%/
EAN: 8806097201304
MPN: QE75Q7F2AUXXH
Technical Specifications
Bezel type3 Bezel-less
Slim fit wall mount supportYes
Stand colourBlack
Colour nameBlack
Stand typeLegs stand
Panel mounting interface400 x 400
VESA mountingYes
Product colourBlack
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours209 kWh
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours135 kWh
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (typical)135 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (max)220 W
Energy saving modeYes
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Universal Browse & PlayYes
Voice guideYes
Works with Amazon AlexaYes
Works with the Google AssistantYes
Works with Samsung BixbyYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Number of OSD languages27
On Screen Display (OSD) languagesMulti
Auto power offYes
On Screen Display (OSD)Yes
Height (without stand)962.4 mm
Stand width125.4 cm
Width (without stand)1677.5 mm
Weight (without stand)25.3 kg
Stand depth32.5 cm
Depth (without stand)61.1 mm
Weight (with stand)25.8 kg
Depth (with stand)325 mm
Height (with stand)1006.3 mm
Width (with stand)1677.5 mm
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.3
SmartThings app supportYes
Multi ViewYes
Backlight dimming technologySupreme UHD Dimming
4K Ultra HD upscalingYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
High Dynamic Range (HDR) technologyQuantum HDR
ConnectShare (HDD)Yes
AI UpscaleYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
ConnectShare (USB)Yes
TV key supportYes
Plug and PlayYes
Eco sensorYes
Package width1822 mm
Package depth160 mm
Package weight32 kg
Package typeBox
Package height1100 mm
Remote control typeTM2360E
Remote control includedYes
Cables includedAC
Native refresh rate60 Hz
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Screen shapeFlat
Display diagonal (metric)189 cm
Display technologyQLED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal190.5 cm (75")
Native aspect ratio16:9
Audio pre-selection descriptorYes
Adaptive soundYes
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
RMS rated power20 W