LG OLED evo AI OLED83C51LA TV 2.11 m (83") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG OLED evo AI OLED83C51LA TV 2.11 m (83
  • Наличност: доставка 7 до 10 дни
  • Модел: TVALG-LCD0695
  • Тегло: 42.00kg
  • SKU: TVALG-LCD0695
ГПР /%/
EAN: 8806096419892
MPN: OLED83C51LA.AEU
Technical Specifications
Panel mounting interface400 x 400
VESA mountingYes
Stand typeCenter stand
Introduction year2025
Product colourBlack
Energy efficiency scaleA to G
Power consumption (standby)0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours385 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours144 kWh
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Voice controlYes
Works with the Google AssistantYes
Works with Apple SiriYes
Depth (without stand)52.9 mm
Width (without stand)1842 mm
Height (without stand)1055 mm
Weight (without stand)28.3 kg
Weight (with stand)33 kg
Stand depth29.7 cm
Stand width46 cm
Depth (with stand)297 mm
Width (with stand)1842 mm
Height (with stand)1144 mm
Ethernet LANYes
Wi-Fi standards802.11a
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standards802.11g
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi standardsWi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi standards802.11b
Web browserYes
Bluetooth version5.3
Wi-FiYes
BluetoothYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision
High Dynamic Range (HDR) technologyDynamic Tone Mapping PRO
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Smartphone/tablet remote supportYes
USB recordingYes
Audio formats supportedPCM
Audio formats supportedMP3
Audio formats supportedHE-AAC
Audio formats supportedAC4
Audio formats supportedAC3
Audio formats supportedMP2
Audio formats supportedAAC
Audio formats supportedapt-X
Audio formats supportedEAC3
Audio formats supportedWMA
AMD FreeSyncYes
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
Game modeYes
Multi ViewYes
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AI UpscaleYes
Backlight dimming technologyPixel Dimming
NVIDIA G-SYNCYes
Picture processorα9 Gen 8 AI Processor 4K
Package depth200 mm
Package width2050 mm
Package weight44.6 kg
Package height1210 mm
Remote control typeMagic Remote MR25GA
Remote control includedYes
Cables includedAC
Display refresh rates supported144 Hz
Display diagonal (metric)210 cm
Native refresh rate120 Hz
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display technologyOLED evo
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Response time0.1 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
LED backlightYes
Display diagonal2.11 m (83")
Native aspect ratio16:9
Audio decodersDolby Digital
Audio decodersDolby Atmos
Sound modesAI Sound Pro
Sound modesAI Acoustic Tuning
Sound modesClear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
RMS rated power40 W