LG OLED evo AI OLED55G51LW TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG OLED evo AI OLED55G51LW TV 139.7 cm (55
  • Наличност: доставка 7 до 10 дни
  • Модел: TVALG-LCD0691
  • Тегло: 22.00kg
  • SKU: TVALG-LCD0691
ГПР /%/
EAN: 8806096408940
MPN: OLED55G51LW.AEU
Technical Specifications
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200
Introduction year2025
Product colourBlack
Energy consumption (HDR) per 1000 hours171 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours64 kWh
Energy efficiency class (HDR)G
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency scaleA to G
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Works with the Google AssistantYes
Voice controlYes
Works with Apple SiriYes
Weight (with stand)22.1 kg
Stand width48.5 cm
Height (without stand)703 mm
Stand depth26.3 cm
Depth (without stand)27.2 mm
Width (without stand)1222 mm
Weight (without stand)16.8 kg
Depth (with stand)263 mm
Height (with stand)787 mm
Width (with stand)1222 mm
Wi-Fi standardsWi-Fi 4 (802.11n)
Wi-Fi standards802.11b
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi standards802.11a
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standards802.11g
Bluetooth version5.3
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Web browserYes
BluetoothYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Audio formats supportedMP3
Audio formats supportedHE-AAC
Audio formats supportedAC4
Audio formats supportedPCM
Audio formats supportedWMA
Audio formats supportedAC3
Audio formats supportedMP2
Audio formats supportedAAC
Audio formats supportedapt-X
Audio formats supportedEAC3
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC
Smartphone/tablet remote supportYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision
High Dynamic Range (HDR) technologyDynamic Tone Mapping PRO
High Dynamic Range (HDR) technologyHybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
Multi ViewYes
USB recordingYes
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
AMD FreeSyncYes
Backlight dimming technologyPixel Dimming
AI UpscaleYes
NVIDIA G-SYNCYes
Picture processorα11 4K AI
WiSA ReadyYes
Package height810 mm
Package width1360 mm
Package depth172 mm
Package weight27.1 kg
Remote control includedYes
Remote control typeMagic Remote MR25GA
Cables includedAC
Mounting kitYes
Mounting kit typeWall mount
Display refresh rates supported165 Hz
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display diagonal (metric)139 cm
Native refresh rate120 Hz
Display technologyOLED evo
Screen shapeFlat
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
Response time0.1 ms
Sound modesAI Acoustic Tuning
Sound modesAI Sound Pro
Sound modesClear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
RMS rated power60 W