| Compliance certificates: | WEEE, UKCA, RoHS, CE |
| Maximum graphics card length: | 49.5 cm |
| Number of 3.5" bays: | 1 |
| Supported motherboard form factors: | EATX, XL-ATX, Mini-ATX, ATX, micro ATX |
| Product colour: | White |
| Number of expansion slots: | 8 |
| Suitable for: | Gaming |
| Material: | Steel, Glass, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor: | Full Tower |
| Side window: | Yes |
| Type: | PC |
| Number of 2.5" bays: | 4 |
| Illumination colour: | Multi |
| Maximum PSU length: | 22.5 cm |
| Anti-dust filter: | Yes |
| Maximum CPU cooler height: | 19 cm |
| Illumination location: | Front |
| Illumination: | Yes |
| Depth: | 532 mm |
| Height: | 484 mm |
| Weight: | 16.8 kg |
| Width: | 327 mm |
| Package width: | 431 mm |
| Package weight: | 17.7 kg |
| Package depth: | 572 mm |
| Package height: | 632 mm |
| Supported HDD sizes: | 2.5, 3.5" |
| Audio output: | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity: | 2 |
| Audio input: | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity: | 1 |
| Rear radiator sizes supported: | 140 mm, 120 mm |
| Side fans diameters supported: | 120, 140 mm |
| Liquid cooling capability: | Yes |
| Number of side fans supported (max): | 3 |
| Side radiator sizes supported: | 360 mm, 280, 140, 120, 240, 420 mm |
| Top radiator sizes supported: | 360 mm, 120, 280, 420 mm, 240 |
| Number of rear fans supported (max): | 1 |
| Bottom fans diameters supported: | 120, 140 mm |
| Bottom radiator sizes supported: | 140 mm, 360 mm, 120, 280, 420 mm, 240 |
| Top fans diameters supported: | 120, 140 mm |
| Rear fans diameters supported: | 120 mm, 140 mm |
| Number of top fans supported (max): | 3 |
| Number of bottom fans supported (max): | 3 |
| Supported power supply form factors: | ATX, PS2 |
| Power supply included: | No |