Samsung U8000F UE65U8092FUXXH TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Samsung U8000F UE65U8092FUXXH TV 165.1 cm (65
  • Наличност: доставка 7 до 10 дни
  • Модел: TVASA1LCD0781
  • Тегло: 20.00kg
  • SKU: TVASA1LCD0781
ГПР /%/
EAN: 8806097068594
MPN: UE65U8092FUXXH
Technical Specifications
Stand typeLegs stand
Bezel type3 Bezel-less
Introduction year2025
Stand colourBlack
Panel mounting interface200 x 200
VESA mountingYes
Slim fit wall mount supportYes
Product colourBlack
Energy efficiency scaleA to G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours109 kWh
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours161 kWh
Energy efficiency class (SDR)G
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modeYes
Power consumption (max)170 W
Power consumption (typical)109 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Works with Samsung BixbyYes
Voice guideYes
On Screen Display (OSD) languagesMulti
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
Number of OSD languages27
Control typeRemote
Auto power offYes
On Screen Display (OSD)Yes
Weight (without stand)14.2 kg
Stand width100.5 cm
Stand depth22.2 cm
Width (without stand)1444.1 mm
Weight (with stand)14.5 kg
Height (without stand)831.2 mm
Depth (without stand)76.8 mm
Depth (with stand)222 mm
Width (with stand)1444.1 mm
Height (with stand)882.2 mm
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Web browserYes
Bluetooth version5.3
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
BluetoothYes
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
DVD playerNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
TV key supportYes
SmartThings app supportYes
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Eco sensorYes
AI UpscaleYes
Plug and PlayYes
Picture processing technologySamsung Mega Contrast
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer
Backlight dimming technologyUHD Dimming
Package depth142 mm
Package weight20.5 kg
Package width1578 mm
Package height930 mm
ManualYes
Remote control includedYes
Remote control typeTM2240A
Cables includedAC
Automatic brightness controlYes
Display technologyLED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display diagonal (metric)163 cm
Supported video modes2160p
Native refresh rate50 Hz
Native aspect ratio16:9
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Object Tracking Sound+ (OTS+)Yes
Adaptive soundYes
Audio pre-selection descriptorYes
RMS rated power20 W